Beze snů |Josephine Angelini|

15. března 2015 v 14:00 | Chaera |  Recenze
Autor: Josephine Angelini
Český název: Beze snů
Originální název: Dreamless
Žánr: Fantasy
Počet stran: 364
Nakladatelství: CooBoo

Anotace: Středoškolačka Helen z ostrova Nantucket je polobohyní. Patří totiž k rase Následníků, k potomkům řeckých bohů, kteří mají mnohá nadpřirozená nadání, ale jejich životy poutají prastaré zákony a kletby. Jedním z největších prokletí jsou Furie, které nutí Následníky z různých rodů, aby se mezi sebou zabíjeli ve jménu dávné krevní msty. A Helen je zřejmě jediná, kdo si s Furiemi může poradit. Jen ona totiž dokáže sestupovat do podsvětí a hledat přízraky pomsty ve strašlivé říši pána mrtvých. Neustálé cesty do pekla a naprostý spánkový deficit si ale brzy začnou vybírat svou daň. Helen je unavená, nemocná a ke všemu ještě zoufalá ze své zakázané lásky k dalšímu Následníkovi - Lucasovi. Když už se zdá, že za pátrání po Furiích dívka zaplatí tu nejvyšší daň, získává náhle v podsvětí pomocníka: tajemného a nádherného mladíka, potomka krásné Afrodity… Helen jako poutník podsvětím ví, že láska je silnější než smrt. Ale je také silnější než prastaré kletby?

Upozornění: v recenzi se mohou objevit spoilery k předchozímu dílu.

Helen, Následnice z rodu Átreovců, sestupuje noc co noc do posvětí aby našla Furie a zbavila tak ostatní polobohy krevní msty. Je totiž poutnice podsvětím, jediná osoba na světě, která má tu moc chodit
po říši mrtvých a také jediná naděje na jejich vysvobození. Nedostatek spánku, úzkost a zranění, která utrpěla v podsvětí si však začnou vybírat svou daň. Helen hubne, trpí nechutenstvím a uzavírá se do sebe před svou rodinou a přáteli. V této situaci ji ani nepomáhá fakt, že se musí od Lucase držet dál.

V příběhu se nám objevuje nová postava. Syn bohyně lásky a krásy, sympatický Orion, který se jednoho dne zjeví v podsvětí s tím, že chce Helen pomoci a čím dál příběh postupuje, tím více se sbližují. Naopak s Lucasem je to složitější. Zdá se, že z lásky přešel rovnou na nenávist, čímž Helen mate a psychicky také zraňuje. U Lucase se tak setkáváme s jeho novou, temnější stránkou a nějakými jeho chybami. Naopak Helen jakoby se od minulého díla zdokonalila. Krása, nadlidská síla i rychlost k Následníkům sice neodmyslitelně patří, jenže její pozitiva převyšovala nad negativy a člověk u ní musí vážně přemýšlet, jestli vůbec nějaké ty chyby má.

"Co mám dělat?" zeptal se bezradně. "To je, jako bys chtěl, aby voda tekla do kopce. Jenže ona teče dolů na mě a já ji nemůžu zastavit."

Oproti minulému dílu má tento spíše pomalejší rozjezd. Postupně si připomínáme některé důležité události či (pokud je to už nějaká doba, co jste četli první díl) si vyjasňujeme některá fakta. Než však knihu stačíte znuděně odložit, objeví se Orion, který ve vás znovu probudí zájem a přinutí vás číst dál, abyste zjistili kdo je to vůbec zač.

Převrat nastane až v druhé půlce knihy, kdy věci naberou rychlý spád a my lítáme od jedné akce k druhé. Hlavní postavy konečně něco dělají, místo toho aby jen seděli v knihovně a pátrali ve starých svitcích a ještě ke všemu se na scéně objevuje i nový nepřítel (a také starý přítel).

Potopila si hlavu pod vodu a vykřikla do ní, aby to ze sebe konečně dostala, ale aby přitom nevyděsila tátu. Vynořila se a cítila se o maličko líp, ale hluboké znechucení z vlastního činu z ní přesto ještě nevyprchalo.

Kniha je často přirovnávaná k Percymu Jacksonovi od Ricka Riordana. Určité podobnosti tam samozřejmě jsou, což ale není žádné překvapení, když se jedná o řeckou mytologii. Helen stejně jako Percy netuší, že je polobohyně a oba dva jsou také něčím "vyjímeční". Autorka však téma pojala vskutku originálně a z knihy se můžeme dozvědět mnoho informací z historie Řecka a také různé legendy, co v Percymu nenajdeme. Ač je jasné, že se spisovatelka možná trochu inspirovala, v žádném případě nejde o dívčí kopii.

Shrnutí: Stejně jako u minulého dílu se zde dočkáme otevřeného konce, který nás naláká na další díl (který by měl vyjít někdy v dubnu u CooBoo). Začátek zde byl trochu a pomalejší a nudnější a tak doufám, že v příštím díle se vrhneme do akce hned, bez zbytečného (a natahovaného) úvodu. Narozdíl od Percyho Jacksona však zde platí, že ne každému se tato kniha bude líbit a ne každý jí příjde na chuť.

4, star icon4, star icon4, star icon4, star icon

ZDROJE: obálka CooBoo/anotaze Databáze knih/2. obrázky Tumblr/3.obrázek zde
OSTATNÍ: Kniha obsahuje ukázky z knihy
Další knihy od autora:
- série Proroctví

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kolik knih za měsíc přečteš?

Nečtu
Méně jak 3
4 - 6
Více jak 7

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama