Poslední píseň |Nicholas Sparks|

25. února 2015 v 14:52 | Chaera |  Recenze
Autor: Nicholas Sparks
Český název: Poslední píseň
Originální název: The last song
Žánr: Romantika, drama
Počet stran: 374
Nakladatelství: Ikar

Anotace: Život vzpurné sedmnáctileté Ronnie se obrátí vzhůru nohama, když musí opustit milovaný New York a odjet na letní prázdniny za svým otcem do ospalého městečka u moře. Nemůže se smířit s tím, že její táta, koncertní pianista, před třemi lety odešel od jejich rodiny. Ronnie se rozhodne, že odmítne každou tátovu nabídku ke smíření, i když po jejich společně prožívané vášni pro hudbu se jí tajně stýská. Na městské pouti se Ronnie seznámí s výstřední dívkou Blaze, která by mohla být skvělou kamarádkou nebýt jejího násilnického kluka Marcuse, a potká pohledného Willa. Ronnie ho považuje za hloupého frajírka, ale brzy bude muset svůj názor změnit. Ostatně o těchhle prázdninách na ni čeká krom velké první lásky i mnohem větší a osudovější překvapení


Příběh vypráví o sedmnáctileté Ronnie, která společně s Jonahem odjíždí na léto za svým otcem Stevem. Ronnie se tam však vůbec nechce, protože stále cítí zlost ke svému otci za to, že je před třemi lety opustil a pevně odmítá všechny jeho pokusy o smíření. Hned první den na pláži však pozná dva lidi, kteří jí obrátí celé prázdniny naruby. Will a Blaze.

Ronnie žije celý život jako "holka z velkoměsta" a proto samozřejmě není vůbec nadšená, když má strávit léto s otcem a svým mladším bráškou Jonahem v malém městě. Naproti tomu Will, který tady vyrostl, nastupuje po prázdninách na Vanderbilt a má zkrátka úžasný život. Dva naprosto odlišné životy, které se však protnou. Ronnie jsem místy nechápala. Často jednala unáhleně a každou chvíli křičela, ale na druhou stranu jsem pro ni měla tak trochu pochopení. Během celého léta můžete pozorovat změnu jejího myšlení i chování a je zajímavé sledovat jak přehodnocuje svůj dosavadní život. Will je autorem představen jako dokonalý partner. Milý, krásný, sportovní typ a nepředvídatelný. Což najednu stranu mlátilo do očí, ale zase která holka nikdy nesnila po takovém. Celkem důležitou postavou je Marcus. Na Blaze je zlý, nemá slitování a nevadí mu ublížit člověku. Doslova se mi hnusil, což ale byl zajisté účel. Dále bych pak mohla jmenovat Blaze (=Galadriel), Steva, Megan....

"Pokud vztah nemá naději přežít dlouhodobě, tak proč bych na něj měla mrhat časem a energií krátkodobě?"

Kniha je plná citů, vášně a částí, které vás nutí přemýšlet nad sebou. Slabší povahy si popláčou a zbytek bude přemýšlet nad tím, jak by se v dané chvíli zachoval. Kromě lásky se zde však setkáme i s usmířením, dramatem a přemýšlením nad tím, co je skutečně důležité. Neodmyslitelnou částí příběhu bylo i časté přemítání o bohu. Sice jsem tyto části nepřeskakovala, ale vůbec by mi nevadilo, kdyby si to Nicholas Sparks odpustil. Nejsem totiž zrovna nábožensky založený typ a těhle částí tam bylo na můj vkus až moc.

Proč jsem se do knihy tak nehrnula bylo způsobeno tím, že Poslední píseň není zrovna můj oblíbený žánr. Romantika jako taková mi nevadí, ráda si něco takového přečtu, ale drama a smutek už v knihách tak ráda nemám. Ale zase jde vidět, že ikdyž něco není zrovna váš šálek kávy, může se vám to líbit a chytit vás to za srdce.

"Dokončila jsem tvou píseň," řekla. "Naši poslední. A chci ti ji zahrát."

Shrnutí: Kniha byla čtivá, dojemná a ze života, což jsou všechno velké plusy. Bohužel mi příběh trochu narušovalo neustálé dumání nad bohem a Ronnie mi v některých situacích připadala afektovaná. Ze začátku myslela jen na sebe a chovala se jako rozmazlené dítě, kolem kterého se musí všechno točit. Za to strhávám jednu hvězdu, ale i přesto je to moc pěkná kniha.

4, star icon4, star icon4, star icon4, star icon

ZDROJE: obálka Ikar/anotaze Databáze knih/obrázky Tumblr
OSTATNÍ: Kniha obsahuje ukázky z knihy

Další knihy od autora:
- ...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Kolik knih za měsíc přečteš?

Nečtu
Méně jak 3
4 - 6
Více jak 7

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama