Tajemné vytí |Maryrose Wood|

12. srpna 2014 v 10:16 | Chaera |  Recenze
Autor: Maryrose Wood
Český název: Tajemné vytí / série Nepolepšitelné děti ze sídla Ashton
Originální název: The Mysterious Howling
Žánr: Dobrodružné
Počet stran: 208
Nakladatelství: Jota, 2013

O velmi zlobivých dětech se žertem říká, že je vychovali vlci.
A naše nepolepšitelné děti opravdu vychovali vlci! Když byly nalezeny v lesích poblíž sídla Ashton, brzy se ukázalo, že to nejsou jen tak obyčejné dětičky: Alexander své sourozence usměrňuje jemným hryzáním, Cassiopea kouše a štěká, až běhá mráz po zádech, a Beowulf se honí za veverkami s hbitostí, při níž se tají dech.
Slečna Penelope Lumleyová ale naštěstí není žádná tuctová vychovatelka. Patnáctiletá absolventka Swanburnovy akademie pro nadané dívky z chudých rodin přistupuje k novému zaměstnání se vší zodpovědností. Než ale může začít s latinou a zeměpisem, musí děti napřed odnaučit zvířecím návykům.
Celé sídlo Ashton je obestřeno záhadami. Kdo vůbec jsou ti tři malí divoši a jak je možné, že donedávna žili v lese? Proč starý kočí Timothy číhá za každým rohem? Podaří se Penelopě děti zvládnout a učinit z nich společenské tvory dřív, než lady Constance uspořádá slavnostní bál? A co je to proboha šotyš? Odvážná Penelope se v prostředí plném záhad neztratí, neboť i její původ je zahalený tajemstvím. Jak kdysi prohlásila Agatha Swanburnová: "Věci se mohou dít z nějaké příčiny, to ale ještě neznamená, že ji pokaždé známe."


Po knize jsem v knihovně sáhla hlavně kvůli té kouzelné obálky. Vím že se říká nesuď knihu podle obalu, ale kdo se v životě nerozhodoval jenom kvůli obálky, že? Tajemné vytí je kniha spíše pro mladší publikum, ale myslím že spolehlivě okouzlí i ty starší. Musím mít ale jednu výtku- autorka neustále psala k něčemu své připomínky a to mě rušilo a připadalo mi, že to tak trochu i ničí kouzlo knihy, která by se bez toho jistě obešla.

"Jsou Hrozní - a tak jim taky od nynějška budeme říkat"

Penelopa nedávno absolvovala na škole Agathy Swanburnové pro nadané dívky z chudých rodin a už se vydává za prací do sídla Ashton. Sebevědomí má vysoké a tak práci vychovatelky nakonec dostane. Jenže děti, které má vychovávat vůbec nejsou obyčejné. Vyjí, štěkají a neustále se honí za veverkami. Pohled na Penelopu jak se je snaží vychovávat proto vskutku úsměvný.

Celý příběh se odehrává někde v minulosti, kdy se ještě nosily šaty až po kotníky a bohatí vlastnily spoustu pozemků. Když ale Lady Konstance začne chystat bál, Penelopa dostane mnohem těžší úkol než trojlístek vychovat- připravit je na bál. Děti se do měsíce musí naučit spoustu věcí, ale zvládnou to? Vždyť ještě před pár týdny ani nemluvily a najedou musí umět zdvořilostní fráze, vědět jak používat příbor a taky znát co se sluší a patří. A pak je ještě čeká zeměpis, dějěpis, literatura atd. Nemusím být znalec abych věděla že je to na ty děti příliš.

Když na vás dokonalou latinou promluví tvor, který vypadá jako pes, asi jej nebudete pokládat za pouhého psa, ne? Oproti tomu, když na vás tvor se vzhledem dítěte vyje, štěká a málem vás kousne, asi usoudíte, že nejde tak úplně o dítě.

O knize jsem slyšela jenom všechno dobré. I recenze mluvily kladně a tak jsem s nadšením vrhla do čtení. Ze začátku mě to moc nebralo, bylo to napsáno dětsky, ale když jsem se začetla, najednou se mi ten styl psaní líbil. Jasně, není to zrovna moc akčí, ale na odreagování je to přímo skvělá kniha.

Shrnutí: Už dlouho jsem nečetla nějakou klidnou humornou knihu a proto jsem ráda že jsem si na ni udělala čas. mnohokrát jsem se nad ní usmála, protože koho by nepobavila Penelopa, která se za každou cenu snaží zvládnout tři vlčí děti. Sice se v knize nevyřešila jediná záhada (A to jich autorka nakousla dost!), ale i tak se docela těším na další díl. určitě se už třese na poličce v knihovně! Kniha byla parádní a já jí dávám čtyři a půl bodu.


4, star icon4, star icon4, star icon4, star iconhalf, rating, star icon
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Tisa | E-mail | Web | 26. srpna 2014 v 17:35 | Reagovat

Moc pěkná recenze. Jinak, musím souhlasit. Děj zajímavý a dynamický, jenom trochu moc záhadný. Uvidíme, co dvojka. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama